![]() |
Kære læser !
Jeg håber du har haft en god påske. Hermed følger de to sidste ugers nyheder fra MomsMail.
God læselyst.
Venlig hilsen
Lars Gosvig
Ansvarshavende redaktør
larsg@skatteforlaget.dk
Telefon 25 37 87 57
LinkedIn: http://www.linkedin.com/pub/lars-gosvig/52/941/586
Artikler og interessante links
Gør klar til de nye momsregler for e-handel i EU
Byggeri og udtagningsmoms
Nye momsregler i forbindelse med fjernsalg til forbrugere
Forbedrede muligheder for godtgørelse af betalt elafgift - gældende fra d. 1. januar 2021
Kontrolindsats mod smugling og ulovlig handel med chokolade- og sukkervarer fører til opkrævninger for 320 mio. kr.
Manglende iagttagelse af reaktionsfristen
Kender du muligheden for ekstraordinær genoptagelse, når Gældsstyrelsen inddriver gammel gæld?
Bindende svar
Leveringssted ved salg af træpiller - fjernsalg
Moms - forudbetaling i fællesregistrering - levering efter udtræden af fællesregistrering
Moms - kommune - kystsikringsarbejder - bidrag fra lodsejere - tilskud til kystsikringslag
Afgørelser
Betingelser for momsfritagelse - Forenings salg af øl, vin, bøger mv.
Domme
SKATs ændring af en ulovlig praksis om den momsmæssige behandling af betalings- og kreditkortgebyrer - spørgsmål om, fra hvornår praksisændringen kunne håndhæves over for en momspligtig detailhandelsvirksomhed
Momslovens §§ 12 og 46 - toldlovens § 39, stk. 1, nr. 4 - unddragelse af toldtilsyn - pligt til at betale importmoms - betalingspligt og hæftelse for importmomsen
Afgørelser fra Afgørelsesdatabasen
Nyt fra EU-Domstolen
Retsliste
Lovstof
Nyt fra Høringsportalen
Nyt fra Folketinget
Nye dokumenter vedrørende lovforslag
Nye dokumenter vedrørende almindelig del
BDOGør klar til de nye momsregler for e-handel i EU De nye regler retter sig mod virksomheder med fjernsalg af varer til privatpersoner i andre EU-lande. De kan fra den 1. juli 2021 blive omfattet af en særlig OSS-ordning og slippe for momsregistrering i andre EU-lande |
BeierholmSkal der betales udtagningsmoms, eller skal købsmomsen korrigeres? |
PlesnerNye momsregler i forbindelse med fjernsalg til forbrugere Den 1. juli 2021 træder nye regler i kraft, som vil få indflydelse på den momsmæssige behandling af varer og ydelser solgt til forbrugere i EU. Reglerne har til formål at modernisere og lette håndteringen af momsbehandlingen for e-handel til forbrugere i EU. |
RevisionsinstituttetForbedrede muligheder for godtgørelse af betalt elafgift - gældende fra d. 1. januar 2021 Folketinget har ændret reglerne for godtgørelse af elafgift. |
TVC AdvokatfirmaFra 2015 til 2020 har Skattestyrelsen gennemført omkring 4.000 målrettede kontroller mod smugling og illegal handel med chokolade- og sukkervarer. |
TVC AdvokatfirmaManglende iagttagelse af reaktionsfristen Det ses ikke sjældent, at Skattestyrelsen fejler ved reaktionsfristen, hvorefter Landsskatteretten nedsætter den gennemførte forhøjelse. |
TVC AdvokatfirmaKender du muligheden for ekstraordinær genoptagelse, når Gældsstyrelsen inddriver gammel gæld? Gældsstyrelsen er begyndt at inddrive gæld, og hvis denne vedrører ældre skønsmæssige forhøjelser, som ved en fejl ikke er blevet påklaget, kan det være relevant at bede om ekstraordinær genoptagelse. |
Skatterådet kan bekræfte, at Spørgers salg af træpiller via hjemmesiden efter de nugældende regler ikke har leveringssted i Danmark, når de udleveres fra et lager i Tyskland og Spørger på dets hjemmeside henviser til tre fragtmænd.
Skatterådet kan ikke bekræfte, at Spørger ikke vil blive omfattet af de nye regler om fjernsalg i momslovens nye bestemmelse i § 4c, stk. 3, for de transaktioner, hvor en af de tre fragtmænd listet på Spørgers hjemmeside anvendes af køber. Spørger skal derfor i disse tilfælde afregne dansk moms af salgene, jf. den nye bestemmelse i momslovens §14b, stk. 1.
Det bekræftes af Skatterådet, at der ikke skal dansk moms på transaktionerne efter de nye regler om fjernsalg, hvis Spørger ikke henviser til fragtmænd på hjemmesiden.
Spørger leverer momspligtige varer og ydelser til en køber. På et tidspunkt, hvor Spørger og køber er fællesregistreret, opkræver Spørger et forudbetalingsbeløb fra køber. Efter at forudbetalingen er sket, og inden leverancerne påbegyndes, ophæves fællesregistreringen.
Skatterådet kan bekræfte, at der ikke skal opkræves moms af forudbetalingen, når forudbetalingen finder sted, mens Spørger og køber er fællesregistreret. Fællesregistrerede virksomheder anses som én virksomhed i momslovens forstand, og der skal ikke betales moms af interne leverancer mellem virksomheder i fællesregistreringen.
Skatterådet kan endvidere bekræfte, at Spørger har fuld fradragsret for moms af indkøb der foretages til brug for leverancerne til køber, når indkøbene foretages efter at fællesregistreringen er ophævet.
Skatterådet bemærker, at når leveringen først sker, efter at fællesregistreringen er ophævet, skal forudbetalingsbeløbet indgå som en del af det momspligtige vederlag for leverancen.
En kommune vil udføre kystsikringsarbejder. Som led i finansieringen af arbejderne opkræver kommunen bidrag fra en række lodsejere. Skatterådet bekræftede, at bidragene ikke er momspligtige, da kommunen opkræver bidragene i sin egenskab af offentlig myndighed.
Kommunen vil foranledige, at der oprettes et nyt kystsikringslag. Kommunen agter at yde et driftstilskud til laget. Skatterådet bekræftede, at tilskuddet ikke vil være momspligtigt.
Sagen drejede sig om, hvorvidt en forenings salg af øl, vin, bøger mv. var momsfritaget i henhold til momslovens § 13, stk. 1, nr. 21. Landsskatteretten fandt, at foreningens salg af øl, vin, bøger mv. var omfattet af momslovens § 13, stk. 1, nr. 21. Landsskatteretten henså herved til, at foreningen ikke leverede varer og ydelser af forretningsmæssig karakter, idet der ikke var oprettet et fast salgslokale, da åbningstiderne afhang af, hvornår der var besøgende i mindelokalerne, ligesom Landsskatteretten lagde til grund, at salget fortrinsvis skete til foreningens medlemmer og disses familier samt veteraner.
På baggrund af EU-Domstolens dom af 2. december 2010 i sag C-276/09, G5, ændrede SKAT praksis vedrørende den momsmæssige behandling af betalings- og kreditkortgebyrer, da det fulgte af Domstolens afgørelse, at sådanne gebyrer ikke - som det fulgte af SKATs hidtidige praksis - er vederlag for en momsfritaget betalingsbehandlingsydelse, men derimod er en del af vederlaget (biomkostning) for den vare eller ydelse, som kunden betaler for med kortet. Er den købte vare eller ydelse momspligtig, skal der beregnes moms af gebyret. SKAT ændrede praksis ved offentliggørelsen den 23. januar 2012 af Den juridiske vejledning 2012-1, hvorved dommen og praksisændringen blev omtalt med nyhedsmarkeringer i form af pilesymboler. Det var under sagen ubestridt, at den gamle praksis var ulovlig.
Sagsøgeren gjorde i første række gældende, at den skærpende praksisændring først var blevet behørigt kundgjort ved offentliggørelsen af en SKAT-meddelelse i 2014, og i anden række, at praksisændringen først kunne håndhæves efter 6 måneder fra offentliggørelsen af Den juridiske vejledning, så sagsøgeren kunne indrette sig på praksisændringen ved at overvælte momsen af kortgebyrerne på kunderne.
Retten fandt, at praksisændringen var behørigt kundgjort ved offentliggørelsen af Den juridiske vejledning, og at sagsøgeren hverken efter en lighedsgrundsætning eller et forventningsprincip havde krav på et varsel forud for håndhævelsen af den lovlige praksis.
Sagsøgeren, et transportfirma, fandtes at have unddraget et parti indførte T1-varer (importafgiftspligtige varer) toldtilsyn, da en af sagsøgerens chauffører uden godkendelse fra SKAT havde fraført varerne fra en midlertidig opbevaring i Y1-by Havn. Byretten (3 dommere) fandt endvidere, at sagsøgeren under de i sagen foreliggende omstændigheder ikke havde afkræftet den ved unddragelsen af toldtilsyn skabte formodning for, at varerne var optaget i Unionens økonomiske kredsløb i Danmark. Der skulle derfor betales importmoms af varerne efter momslovens § 12, stk. 1 og 2. Retten fandt, at sagsøgeren dels var betalingspligtig for momsen efter den dagældende momslovs § 46, stk. 3 (nu stk. 5), dels hæftede for momsen efter toldlovens § 39, stk. 1, nr. 4.
Journalnr: 17/0988508
Ekstraordinær genoptagelse af momstilsvaret
Klagen skyldes, at SKAT ikke har imødekommet anmodningen om ekstraordinær genoptagelse af momstilsvaret for perioden fra den 1. januar 2013 til den 30. juni 2013, jf. skatteforvaltningslovens § 32, stk. 1, nr. 4. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 18-03-2021
Journalnr: 17/0989267
Momsfradrag - hestehold
Klagen skyldes, at SKAT har forhøjet selskabets momstilsvar primært med baggrund i nægtet fradrag for udgifter til hestehold. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 18-03-2021
Journalnr: 19/0040969
Indsætninger på bankkonto
Klagen vedrører yderligere momstilsvar baseret på indsætninger på bankkonto. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 17-03-2021
Journalnr: 15/2155277
Momsfradrag - golfanlæg
Klagen skyldes, at SKAT har forhøjet selskabets momstilsvar, idet SKAT har reguleret selskabets fradrag for købsmoms af udgifter til etablering af et golfanlæg, jf. momslovens §§ 43 og 44. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 19-03-2021
Journalnr: 15/0565442
Momsfradrag og EU-køb
Klagen skyldes, at SKAT ikke har godkendt virksomhedens fradrag for købsmoms og har forhøjet virksomhedens salgsmoms af EU-køb. Landsskatteretten ændrer afgørelsen delvist.
Afsagt: 10-03-2021
Journalnr: 15/2147697
Ombygningsudgifter
Klagen skyldes, at SKAT ikke har godkendt virksomhedens fradrag for købsmoms af ombygningsudgifter på ejendom anvendt til beboelse. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 16-03-2021
Journalnr: 20/0070166
Overdragelse af goodwill
Klagen skyldes, at Skattestyrelsen har fundet, at klager skal betale salgsmoms, jf. momslovens § 4, stk. 1, i forbindelse med afhændelse af en tandlægeklinik i 2017, herunder i forbindelse med overdragelse af immaterielle aktiver i form af goodwill. Landsskatteretten ændrer Skattestyrelsens afgørelse således, at selskabet ikke skal betale salgsmoms i forbindelse med overdragelse af immaterielle aktiver i form af goodwill.
Afsagt: 12-03-2021
Journalnr: 20/0006602
Salg af goodwill
Klagen skyldes, at Skattestyrelsen har fundet, at klager skal betale salgsmoms, jf. momslovens § 4, stk. 1, i forbindelse med afhændelse af en tandlægeklinik, herunder i forbindelse med overdragelse af immaterielle aktiver i form af goodwill. Landsskatteretten ændrer Skattestyrelsens afgørelse således, at virksomheden ikke skal betale salgsmoms i forbindelse med overdragelse af immaterielle aktiver i form af goodwill.
Afsagt: 16-03-2021
Journalnr: 17/0992202
Salg af ydelser til ambassade
Klagen skyldes, at SKAT har forhøjet virksomhedens momstilsvar med moms af værdien af ydelser solgt til ambassade. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 16-03-2021
Journalnr: 14/4112889
Ændring af momstilsvaret
Klagen skyldes, at SKAT ikke har godkendt virksomhedens fradrag købsmoms og har forhøjet virksomhedens salgsmoms. Landsskatteretten stadfæster afgørelsen.
Afsagt: 10-03-2021
Journalnr: 16/0691818
Fuld registreringsafgift
Klagen skyldes, at SKAT (nu Motorstyrelsen) har opkrævet fuld registreringsafgift på 101 køretøjer, som er indregistreret på forholdsmæssig registreringsafgift efter registreringsafgiftslovens § 3 b. Landsskatteretten nedsætter forhøjelsen til nul.
Afsagt: 10-03-2021
Journalnr: 18/0028281
Registreringsafgift
Klagen vedrører fastsættelse af den afgiftspligtige værdi af et køretøj. Landsskatteretten nedsætter den afgiftspligtige værdi.
Afsagt: 15-03-2021
Listen er vejledende. EU-domstolen kan have fjernet sager fra retslisten efter vi har hentet informationerne.
Den 15-04-2021 dom i C-935/19 Grupa Warzywna
Fiskale bestemmelser
Præjudiciel forelæggelse - det fælles merværdiafgiftssystem (moms) - direktiv 2006/112/EF - artikel 273 - for høj ansættelse i en afgiftsangivelse af den moms, der skal betales tilbage - den afgiftspligtige persons fejlvurdering af, om en transaktion er afgiftspligtig - berigtigelse af afgiftsangivelsen efter en kontrol - sanktion svarende til et beløb på 20% af det beløb, der var ansat for højt i forbindelse med den moms, der skulle betales tilbage - proportionalitetsprincip
Tidligere dokument: C-935/19 Grupa Warzywna - DomDen 15-04-2021 dom i C-593/19 SK Telecom
Fiskale bestemmelser
Præjudiciel forelæggelse - merværdiafgift (moms) - direktiv 2006/112/EF - fastlæggelse af leveringsstedet for teleydelser - tredjelandsstatsborgeres roaming på mobilkommunikationsnet inden for Den Europæiske Union - artikel 59a, stk. 1, litra b) - medlemsstaternes mulighed for at flytte leveringsstedet for teleydelser på deres område
Tidligere dokument: C-593/19 SK Telecom - DomDen 15-04-2021 dom i C-846/19 Administration de l'Enregistrement, des Domaines og de la TVA
Fiskale bestemmelser
Præjudiciel forelæggelse - merværdiafgift (moms) - direktiv 2006/112/EF - økonomisk virksomhed - levering af tjenesteydelser mod vederlag - artikel 2, stk. 1, litra c), og artikel 9, stk. 1 - fritagelser - artikel 132, stk. 1, litra g) - levering af ydelser med nær tilknytning til social bistand og social sikring - ydelser, der leveres af en advokat i henhold til et mandat om beskyttelse af umyndiggjorte voksne personer - organ, der er anerkendt som et foretagende af almennyttig karakter
Tidligere dokument: C-846/19 Administration de l'Enregistrement, des Domaines og de la TVA - DomDen 15-04-2021 dom i C-62/20 Vogel Import Export
Toldunion
Præjudiciel forelæggelse - forordning (EU) nr. 2658/87 - toldunion - fælles toldtarif - tarifering - kombineret nomenklatur - toldpositioner - pos. 4407 og 4409 - høvlede træbrædder, hvor de fire kanter er blevet let afrundet i hele brættets længde
Tidligere dokument: C-62/20 Vogel Import Export - DomDen 22-04-2021 dom i C-703/19 Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach
Fiskale bestemmelser
Præjudiciel forelæggelse - skatter og afgifter - det fælles merværdiafgiftssystem (moms) - direktiv 2006/112/EF - artikel 98, stk. 2 - medlemsstaternes mulighed for at anvende en eller to nedsatte momssatser for leveringen af visse varer og tjenesteydelser - kvalificering af en erhvervsmæssig virksomhed som »tjenesteydelse« - bilag III, punkt 12a) - gennemførelsesforordning (EU) nr. 282/2011 - artikel 6 - begrebet »restaurations- og cateringydelser« - måltider tilberedt til umiddelbar indtagelse på stedet i sælgerens lokaler eller i et restaurationsområde - måltider tilberedt til umiddelbar indtagelse til at tage med
Tidligere dokument: C-703/19 Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach - DomDen 22-04-2021 indstilling i C-80/20 Wilo Salmson France
Fiskale bestemmelser
Præjudiciel forelæggelse - skattelovgivning - moms - direktiv 2006/112/EF - artikel 167 og artikel 178, litra a) - fradragsrettens indtræden - periode for indtræden - besiddelse af en faktura som materiel betingelse - afgrænsning i forhold til de formelle betingelser for fradrag - direktiv 2008/9/EF - artikel 14, stk. 1, litra a), og artikel 15 - endelig karakter af en afgørelse om afvisning, der ikke er blevet anfægtet - retsvirkninger af kreditering (annullering) af en faktura og fornyet udstedelse af denne
Tidligere dokument: C-80/20 Wilo Salmson France - DomDen 22-04-2021 dom i C-572/18 P thyssenkrupp Electrical Steel og thyssenkrupp Electrical Steel Ugo mod Kommissionen
Toldunion
Appel - toldunion - forordning (EU) nr. 952/2013 - artikel 211, stk. 6 - bevilling til aktiv forædling af visse kornorienterede elektriske stålprodukter - risiko for, at væsentlige interesser for EU-producenter bliver negativt berørt - undersøgelse af de økonomiske forudsætninger - gennemførelsesforordning (EU) 2015/2447 - artikel 259 - Europa-Kommissionens konklusioner om de økonomiske forudsætninger - artikel 263 TEUF - retsakt, der ikke kan gøres til genstand for et søgsmål
Tidligere dokument: C-572/18 P thyssenkrupp Electrical Steel og thyssenkrupp Electrical Steel Ugo mod Kommissionen - DomDen 22-04-2021 dom i C-75/20 Lifosa
Toldunion
Præjudiciel forelæggelse - toldunion - EF-toldkodeksen - forordning (EØF) nr. 2913/92 - artikel 29, stk. 1 - artikel 32, stk. 1, litra e), nr. i) - EU-toldkodeksen - forordning (EU) nr. 952/2013 - artikel 70, stk. 1 - artikel 71, stk. 1, litra e), nr. i) - fastsættelse af toldværdien - transaktionsværdi - justering - pris inklusive levering ved grænsen
Tidligere dokument: C-75/20 Lifosa - Dom
Bekendtgørelse om toldbehandling
Oprettelsesdato: 07-04-2021
Høringsfrist: 05-05-2021
Høring - forslag til lov om udvidelse af A-skattelåneordningen og momslåneordningen som følge af covid-19 m.v.
Oprettelsesdato: 07-04-2021
Høringsfrist: 13-04-2021
Bilag 8 |
Spm. 1 |
Spm. 3 |
Bilag 14 | Henvendelse af 31/3-21 fra KPMG Acor Tax om kommentar til spm. 11 og svar på 266 |
Bilag 15 |
Bilag 16 | Henvendelse af 7/4-21 fra KPMG Acor Tax om opfinderudgifter i selvstændig erhvervsvirksomhed m.v. |
Bilag 17 | Henvendelse af 8/4-21 fra KPMG Acor Tax om opfinderudgifter i selvstændig erhvervsvirksomhed m.v. |
Spm. 11 |
Spm. 12 |
Spm. 13 |
Spm. 14 |
Spm. 15 |
Spm. 16 |
Bilag 1 | Brev fra statsministeren til Folketingets formand med ønske om hastebehandling |
Bilag 200 | Revideret grund- og nærhedsnotat om komitologi på momsområdet |
Bilag 202 |
Spm. 363 |
Spm. 411 |
Spm. 412 |
Spm. 417 |
Spm. 419 |
Spm. 420 |
Spm. 421 |
Spm. 422 |
Spm. 423 |
Spm. 424 |
Spm. 425 |
Spm. 426 |
Spm. 430 |